Dzień językowy

2018-06-11

„Ile języków znasz tyle razy jesteś człowiekiem” - to stwierdzenie przypisywane wielu autorom, m.in. niemieckiemu poecie Johannowi Wolfgangowi Goethemu, powstało najprawdopodobniej w XVIII wieku. I choć wkroczyliśmy w wiek XXI dalej jest ono aktualne. To, że warto uczyć się języków obcych wie każdy z nas. Przez nowoczesne środki komunikacji świat stał się dla nas bardzo bliski i jedyne co nas może od siebie oddalać jest brak możliwości porozumiewania się. Aby podkreślić znaczenie korzyści płynących z nauki języków obcych Rada Europejska ustanowiła nawet dzień 26 września Europejskim Dniem Języków Obcych.

W naszej szkole mamy możliwość nauki aż trzech języków obcych: języka angielskiego, który na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci stał się językiem międzynarodowym; języka niemieckiego, który ze względu na nasze sąsiedztwo jest dla nas bardzo ważny oraz języka francuskiego, który jest nieco mniej powszechny, ale jakże pięknie brzmi .

W dniu 6 czerwca 2018 nauczyciele naszego gimnazjum zorganizowali Dzień Językowy, podczas którego niektóre klasy pokazały swoje zdolności językowe. Całe wydarzenie było przeprowadzone w języku angielskim przez Marcina Pietruka z klasy 3GA.

Na początku grupa językowa Pani Jadwigi Pacygi z klasy 2GC, pokzała historię "Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków" w języku niemieckim. Wszystkich zachwyciła scenografia i dobrze wykształcona umięjętność mówienia po niemiecku wszystkich aktorów.

Następnie uczniowie trzecich klas gimnazjalnych, pod opieką Pani Anety Gradkowskiej, wyrecytowali wiersze polskich autorów, przetłumaczone na język angielski. Była to między innymi "Kaczka dziwaczka" Jana Brzechwy, "Lokmotywa" Juliana Tuwima oraz "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry. Recytacjom towarzyszyły filmy animowane stworzone przez uczniów naszego liceum.

Czas pomiędzy prezentowanymi wierszami umilały nam występy muzyczne uczennic gimnazjum oraz 4 klasy szkoły podstawowej.

Na koniec nauczycielki języka angielskiego przygotowały Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii dla każdego, kto miał ochotę sprawdzić swoją wiedzę. Zwycięzcami zostali Mikołaj Jaruga, Marcin Pietruk oraz Filip Jagiełło z klasy 3GA.

Ostatnim punktem programu było rozdanie nagród za wcześniej wspomniany quiz oraz za konkurs na opowiadanie w języku angielskim. Zwycięzcom gratulujemy!

Podsumowując. Uważamy, że każda forma kontaktu z językiem obcym pomaga nam w przyswojeniu słownictwa i lepszej komunikacji w innych językach. Dlatego wierzymy, że dzień języków obcych jest dla uczniów kolejnym, cennym doświadczeniem.

Joanna Narkiewicz i Kamila Kupiec