Dzień Nauk Przyrodniczych

2018-06-05

Chemia – wielu z nas kojarzy ją z niezrozumiałymi procesami, które trudno jest przyswoić, konserwantami i szkodliwymi substancjami, którymi faszerowana jest nasza żywność czy też zanieczyszczeniami środowiska, w którym funkcjonujemy.

Czy jednak świat mógłby funkcjonować bez chemii? Chemia towarzyszy nam wszędzie. Nawet nasze ciało to zbiór związków chemicznych.  Wiele chemicznych wynalazków zmieniło nasz świat i poprawiło komfort życia. Wykorzystana jest w medycynie przy produkcji leków i szczepionek,  w kosmetologii, w środkach czystości, przy zwalczaniu dokuczliwych owadów, przy produkcji opakowań, w pielęgnacji ogrodów.

W celu przybliżenia, zainteresowania oraz być może odnalezienia pasji i zamiłowania uczniów do chemii w naszej szkole w dniu 28 maja 2018 został zorganizowany Dzień Nauk Przyrodniczych.

W ramach tego wydarzenia do naszej szkoły zaproszeni zostali goście z Torunia prowadzący warsztaty pt. ”Chemia w małej skali”.  Każda klasa od 7 podstawówki do 3 gimnazjum wzięła udział w 2 godzinnych eksperymentach. Dwuosobowe zespoły wykonywały doświadczenia. Sprawdzaliśmy jak działa nadmanganian potasu (KMnO4) na żarzącą się wykałaczkę lub też jak stworzyć niebieski ogień. Wszyscy byli zachwyceni!!

Oprócz tego zespół naszych młodych chemików przygotował pokazy w związku z Dniem Nauk Przyrodniczych. Wykonali spektakularny wybuch „wulkanu”, zagłębili się w kuchnie molekularną robiąc kulki żelowe z coli oraz odpalili rakietę niczym NASA.

Na koniec dnia pełnego niesamowitych eksperymentów wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie odbył się pokaz naszych toruńskich gości. Wraz z uczniami pokazali kilka ciekawych doświadczeń, których wnioski wszyscy zapamiętamy na długo!

Młodzi ludzie poznają świat przez doświadczenia. Zbyt abstrakcyjne przedstawienie chemii poprzez szereg zadań obliczeniowych często powoduje utratę zainteresowania przedmiotem. Dziękujemy zatem organizatorom oraz naszym gościom za spotkanie pokazujące niesamowitą moc chemii i jej obecność w codziennym życiu.

Szczególne uznanie należy się Pani Halinie Kość wraz z jej zespołem, na czele którego stał  Mikołaj J. z klasy 3GA.

Asia N. 2GC