Terenowa lekcja biologii w Solcu Kujawskim

2017-05-31

Terenowa lekcja biologii w Solcu Kujawskim - Komorowska młodzież doceniona

W poniedziałek 22 maja 2017r. nasi uczniowie z Gimnazjum pojechali, jak co roku na edukacyjną terenową lekcję biologii do Solca Kujawskiego. Tym razem były to klasy pierwsze Gimnazjum, a towarzyszyli im wychowawcy: Agata Hołody i Anna Górska-Zielińska oraz organizator cyklu edukacyjnego i nauczyciel biologii: Marcin Jagiełło. Jak zwykle, tak i tym razem czekały na nas ciekawe lekcje. Nasza wizyta rozpoczęła się od wykładu na temat „żywych skamieniałości” wśród roślin i zwierząt oraz paleontologii i polskich wykopaliskach, gdzie w dźwiękoszczelnej sali wykładowca-paleontolog w sposób niezwykle ciekawy prowadził prelekcję zachęcając jednocześnie uczniów do aktywnego udziału. Następnie uczniowie udali się na seans w kinie 5D gdzie mieli przyjemność obejrzeć film edukacyjny związany z powstaniem życia na Ziemi i ewolucją.

W dalszej części naszego programu udaliśmy się do ogrodu botanicznego gdzie umiejscowiono „żywe skamieniałości” ze świata roślin, z różnych kontynentów. I tutaj czekała na nas niesamowita niespodzianka. Mianowicie dostąpiliśmy zaszczytu posadzenia w tymże Ogrodzie najpotężniejszego drzewa świata – Mamutowca Olbrzymiego („Pendulum”), gdzie jednocześnie po zasadzeniu została wbita tablica pamiątkowa, która już na zawsze tam pozostanie. Był to bardzo miły gest ze strony JuraParku,  w ramach podziękowania za wieloletnią współpracę i szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo na ręce p.Marcina złożono podziękowanie dla Pani Dyrektor ZSO w Komorowie.

Potem przeszliśmy na kolejną lekcję śladami dinozaurów i epok geologicznych, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się rozmaitych ciekawostek w poszczególnych epokach, zmian w świecie dinozaurów oraz podziwiać naturalnej wielkości makiety tych niesamowitych prehistorycznych zwierząt. Po ponad godzinnej lekcji o prehistorii udaliśmy się do Muzeum Paleontologii, w którym to została naszym uczniom przybliżona wiedza m.in. o polskich wykopaliskach i zasługach w paleontologii.

Po tak napiętym planie edukacyjnym nadszedł czas na obiad i odpoczynek. Następnie po zasłużonej przerwie wróciliśmy do domu. Mimo całodniowej wyczerpującej wycieczki nasza młodzież wróciła zadowolona, z dużym bagażem wiedzy oraz dumą z posadzonego na lata dendrologicznego mamutowca olbrzymiego, który przez pokolenia będzie przypominał wszystkim o Nas.

organizator / nauczyciel biologii : dr inż. Marcin Jagiełło