Terenowa lekcja biologii w Solcu Kujawskim

2016-04-25

11 kwietnia b.r. nasi uczniowie z Gimnazjum pojechali, jak co roku na edukacyjną terenową lekcję biologii do Solca Kujawskiego. Tym razem były to klasy pierwsze gimnazjum. Jak zwykle, tak i tym razem czekały na nas ciekawe lekcje. Klasy zostały podzielone na dwie grupy, które naprzemiennie miały poszczególne tematyczne lekcje. Początkowo przeszliśmy na lekcję śladami dinozaurów i epok geologicznych, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się rozmaitych ciekawostek w poszczególnych epokach, zmian w świecie dinozaurów oraz podziwiać naturalnej wielkości makiety tych niesamowitych prehistorycznych zwierząt. Po ponad godzinnej lekcji o prehistorii udaliśmy się do Muzeum Paleontologii. Tutaj nasi gimnazjaliści uczestniczyli w wykładzie na temat „żywych skamieniałości” wśród roślin i zwierząt oraz paleontologii i polskich wykopaliskach, gdzie w dźwiękoszczelnej sali wykładowca w sposób niezwykle ciekawy prowadził prelekcję zachęcając jednocześnie uczniów do aktywnego udziału. Następnie udaliśmy się na seans w kinie 5D,  gdzie mieliśmy przyjemność obejrzeć film edukacyjny związany z powstaniem życia na Ziemi i ewolucją. Następnie udaliśmy się do ogrodu botanicznego gdzie umiejscowiono „żywe skamieniałości” ze świata roślin. Potem z przewodnikiem nastąpiła lekcja paleontologii w Muzeum oraz jego zwiedzanie. Po tak napiętym planie edukacyjnym nadszedł czas na obiad i odpoczynek. Następnie po zasłużonej przerwie wróciliśmy do domu. Mimo całodniowej wyczerpującej wycieczki nasza młodzież wróciła jak zwykle zadowolona z dużym bagażem wiedzy.

Organizator / nauczyciel biologii:  dr inż. Marcin Jagiełło