Od 1923 r. aż do dziś, czyli trochę historii...

Nasza szkoła powstała w 1923 r. - lecz czy dzisiaj moglibyśmy nazwać ten budynek mianem szkoły?

Początki były trudne - drewniany dom, dwie nauczycielki i dziewięćdziesięciu uczniów, ale mimo wszystko udało się, czego efektem jest dzisiejszy zespół szkół ogólnokształcących. Pierwszym dyrektorem została p. Maria Plichtowa (1936 - 1937).

W 1937 r. podniesiono stopień organizacji szkoły do 7-klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej, a kierownikiem został Henryk Kotoński. W szkole uczyło się 369 uczniów, aby ich pomieścić wynajęto dwa pomieszczenia w prywatnym domu na ul. Leśnej. Zaczęto zbierać fundusze na budowę budynku szkolnego, ale tę inicjatywę przerwał wybuch II wojny światowej. Okupacja nie przerwała działalności edukacyjnej, ale nauka odbywała się według programu narzuconego przez władze niemieckie. Naukę języka polskiego ograniczono do nauki czytania i pisania. Dzięki Henrykowi Kotońskiemu, w listopadzie 1940 r. zorganizowano tajne nauczanie w zakresie literatury, historii i geografii Polski.

Po wyzwoleniu, w 1945 r. szkoła na nowo rozpoczęła swoją działalność w wynajmowanych domach. 17 kwietnia 1947 r. przeniesiono ją do drewnianego poniemieckiego baraku, który sprowadzono z Bytowa przez członków Komitetu Budowy Szkoły. Znajdowało się w nim 6 izb lekcyjnych, sala rekreacyjna, szatnia, sekretariat i pokój nauczycielski. Zakładano, że budynek ten będzie wykorzystywany do celów szkolnych przez pięć lat, ale zajęcia odbywały się w nim aż do 1970 r.

W grudniu 1970 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły, z 15 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, stołówką, świetlicą i biblioteką. W latach 1991 - 1993 r. powstały pozostałe dwa budynki - nr 2 i nr 3.

Rolę poprzedniego dyrektora ZSO pełniła  p. Elżbieta Gradowska. Za jej "panowania" wzniesiono halę sportową oraz stworzono kompleks sportowy, w skład którego wchodzą: boisko do siatkówki, boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki oraz bieżnia, cieszący się dużym uznaniem wśród uczniów.

Obecnie dyrektorem ZSO jest pani Małgorzata Głodowska, która pełni tę funkcję drugą kadencję.
W ubiegłym roku szkolnym rozpoczęła się rozbudowa naszej szkoły oraz rozbudowa i remont hali sportowej. Od października zajęcia sportowe odbywają się już w hali, a czas oddania nowej części budynku szkoły przewidywany jest na II półrocze br. szkolnego.