Lekcja Muzealna w Warszawie

2017-10-24

24 października klasa 2B pod opieką p. Jolanty Pawłowskiej uczestniczyła w lekcji w plenerze oraz w lekcji muzealnej pt. "Bohater romantyczny".

Spacer od pomnika Kopernika do Rynku Starego Miasta umożliwił uczestnikom wycieczki zapoznanie się z miejscami związanymi z polską historią i literaturą. Przyjrzeliśmy się m.in. dawnemu pałacowi Zamoyskich, z okna którego w 1863 roku Rosjanie wyrzucili na bruk fortepian Chopina, co zainspirowało C. K. Norwida do napisania słynnego wiersza.

W kościele wizytek zobaczyliśmy pomnik-epitafium poświęcony księdzu poecie Janowi Twardowskiemu, a na terenie campusu Uniwersytetu Warszawskiego historyczny budynek Szkoły Głównej - uczelni Prusa, Sienkiewicza, Świętochowskiego i Glogera.

Postój przy pomniku Mickiewicza stał się okazją do przypomnienia dramatycznych okoliczności jego odsłonięcia w 1898 roku oraz nie mniej dramatycznych - protestów studentów w marcu 1968 roku po zdjęciu z afisza "Dziadów" w reżyserii K. Dejmka.

Po drodze zatrzymywaliśmy się też przy tablicach upamiętniających bohaterów realistycznej powieści "Lalka", która mogłaby służyć za swoisty przewodnik po Warszawie II połowy XIX wieku.

Ostatni, przed dotarciem do Muzeum Literatury, przystanek przy archikatedrze św. Jana skłonił nas do małej powtórki z historii oraz był przyczynkiem do III aktu "Kordiana" J. Słowackiego.