Szkolny Rajd Pęcicki

2018-10-07

Czas nie stoi w miejscu… 2 października 2018 r. odbył się już po raz piętnasty Szkolny Rajd Pęcicki, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół Gminy Michałowice. Od początku jego istnienia organizatorami są nauczyciele i uczniowie z Nowej Wsi. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ponownie pan Krzysztof Grabka, wójt Gminy Michałowice. Tak jak w ubiegłym roku naszą szkołę reprezentowały klasy siódme. Celem Rajdu jest złożenie hołdu Powstańcom Warszawy, którzy oddali życie za Ojczyznę w boju pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 r. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pan Wojciech Cygański, członek Zgrupowania AK „Bartkiewicz” i mieszkaniec Nowej Wsi oraz pan Czesław Łukasik, uczestnik bitwy.

W trakcie uroczystości pod pęcickim pomnikiem-mauzoleum wręczono nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych w Międzyszkolnym Konkursie Poetycko-Plastycznym „Ci, co zginęli w walce…”. Drugie miejsce w kategorii praca plastyczna zajął uczeń z trzeciej klasy naszego gimnazjum – Adam Dziedzic. Ponadto prezes Klubu PTTK Varsovia, pan Jerzy Pamrów, podziękował dwóm naszym uczniom (Oskar Leszczyński – kl. VII A i Franciszek Majerowicz – kl. III A gimnazjum) za pomoc w obsłudze Rajdu „Po kamienistej drodze” odbywającego się w pierwszą niedzielę sierpnia przy mogile w Pęcicach. Warto dodać jeszcze, że w części artystycznej wystąpił Jan Romanowski z naszego liceum, śpiewając piosenkę „Pamięci poległych 2 sierpnia 1944-go”.

Miejmy nadzieję, że obecne klasy siódme, jak i kolejne roczniki uczniów z naszej szkoły, docenią możliwość udziału w tym doświadczeniu, które jest bezcenną, bo żywą lekcją historii, i chętnie się w nie zaangażują w kolejnych latach. Dziękuję wszystkim reprezentantom szkoły w Komorowie za odpowiednie zachowanie w tym miejscu pamięci narodowej!

Całość Szkolnego Rajdu Pęcickiego tradycyjnie zwieńczył ciepły posiłek na terenie parku pałacu pęcickiego, gdzie czekała strażacka grochówka oraz kiełbaski upieczone nad ogniskiem.

Daniel Wolborski