100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

2018-11-27

DLA NIEPODLEGŁEJ

Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek – te słowa Cypriana Kamila Norwida stały się mottem działań w naszej szkole związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gazetki ścienne, seanse filmowe przybliżające ducha tamtych czasów, wystawa „95 lat Szkoły Podstawowej w Komorowie” oraz tablica pamiątkowa poświęcona Aleksandrowi Janowskiemu stanowiły wstęp do głównego wydarzenia, jakim był uroczysty apel 9 listopada 2018 r.

Pośród pięknej dekoracji, której trzon stanowił „pociąg Niepodległości” wykonany przez uczniów kl. 0-VIII pod kierunkiem pani Anny Kasperskiej, odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” w pełnej wersji i rozpoczęła się część oficjalna. Po przemówieniach dyrekcji oraz zaproszonych gości wręczono wybranym dzieciom z kl. VI-VIII książkę „Sto Lat Niepodległej”, zawierającą ich prace pisemne i plastyczne poświęcone ważnym postaciom z terenu naszej Gminy, jak też dotyczące prawidłowego posługiwania się językiem polskim. Aż przyszedł czas na koncert słowno-muzyczny. Była to niesamowita podróż przez ostatnie 100 lat naszych dziejów. Począwszy od pieśni legionowych, przez czasy II wojny światowej, a skończywszy na piosence „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Zwieńczeniem całości stało się wspólne zdjęcie zebranych osób z balonami białymi i czerwonymi.

Niewątpliwie ta lekcja historii pozostanie długo w pamięci dzieci. Im zaś samym należą się podziękowania za przybycie w odpowiednich strojach oraz za odpowiednie zachowanie podczas apelu. Zachowali się, jak na młodych patriotów przystało.

 

Ewa Głowala

Daniel Wolborski

Autor zdjęć - Sebastian Głodkiewicz