22 października (wtorek) to Światowy Dzień Świadomości Jąkania

2019-10-15

Został on ustanowiony, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problem niepłynności mowy. To zaburzenie komunikacji dotyka około 1% ludzi na całym świecie.

Symbolem solidaryzowania się z osobami jąkającymi się jest wstążka w kolorze morskim. Zapraszam do przyłączenia się do akcji. Wstążki można pobrać w gabinecie logopedycznym w dniu akcji (sala nr 127). Dla zainteresowanych rodziców i nauczycieli przygotowane będą do pobrania ulotki informacyjne na temat jąkania.

 

Rodzicu! Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka:

- niepłynność mówienia, przejawiającą się powtarzaniem głosek, sylab, słów, części zdania, przeciąganie głosek, blokowanie, nienaturalne pauzy w trakcie mówienia, wtrącenia (yyy,eee..), przyśpieszone lub zwolnione tempo mowy..

a dodatkowo w trakcie mówienia zaobserwowałeś...

- reakcje towarzyszące niepłynności, np. czerwienienie się, pocenie, zimne ręce, przyśpieszone bicie serca, blednięcie, współruchy: marszczenie czoła, napinanie szyi, zaciskanie rąk, zbędne ruchy torsu, głowy..

skorzystaj z organizowanych w szkole z okazji Światowego Dnia Świadomości Jąkania bezpłatnych konsultacji logopedycznych. Konsultacje prowadzone będą do końca października, po uprzednim kontakcie przez e-dziennik.

Zapraszam!

Ewelina Gibowicz – logopeda szkolny