Po czym poznać, że moje dziecko ma lub będzie prawdopodobnie miało dysleksję?

2020-02-05

Dysleksja rozwojowa - są to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Na co warto zwrócić uwagę:

WIEK NIEMOWLĘCY I PONIEMOWLĘCY

• opóźniony rozwój ruchowy (słabo lub w ogóle nie raczkują, późno zaczynają chodzić, trudności z utrzymaniem równowagi, obniżone napięcie mięśniowe)

• mała sprawność ruchowa (mało zręczne, nieporadne w samoobsłudze)

• opóźniony rozwój mowy (później wypowiadają pierwsze słowa, problemy z budowaniem zdań)

• dłuższe utrzymywanie się pierwotnych odruchów wrodzonych

WIEK PRZEDSZKOLNY (3-5 lat)

Już u przedszkolaka można stwierdzić objawy, które cechują dzieci  ryzyka dysleksji:

• opóźniony rozwój mowy

• słabe umiejętności językowe: trudności z wypowiadaniem złożonych wyrazów, zapamiętywaniem nazw, budowaniem wypowiedzi

• opóźniony rozwój ruchowy

• mała sprawność ruchowa i koordynacja ruchów podczas czynności samoobsługowych, rysowania czy zabaw ruchowych (słabo biega, trudności w utrzymaniu równowagi, zapinaniu guzików, nawlekaniu korali, trzymaniu kredki)

• słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa zaburzenia postrzegania wzrokowego i pamięci wzrokowej

KLASA " 0"

• wadliwa wymowa, błędy gramatyczne trudności z zapamiętywaniem wiersza czy piosenki

• trudności z różnicowaniem głosek podobnych (zaburzenia słuchu fonemowego) oraz z wydzielaniem z wyrazów sylab i głosek i z ich syntetyzowaniem (zaburzenia analizy syntezy głoskowej i sylabowej)

• niechęć do rysowania, trudności z odtwarzaniem wzorów graficznych i szlaczków

• niechęć do układanek

• oburęczność, mylenie prawej i lewej ręki, trudności z używaniem określeń: prawo-lewo, nad-pod itp.

• trudności w nauce czytania

WIEK MŁODSZY SZKOLNY (I - III klasa)

• utrzymywanie się powyższych objawów i trudności w uczeniu się

• trudności z zapamiętywaniem nazw, nazwisk (przekręcanie), szeregów nazw (dni tygodnia, miesiące), z zapamiętywaniem tabliczki mnożenia, dat, szeregów cyfrowych (numery telefonu), błędne zapisywanie liczb wielocyfrowych