Rajd Pęcicki 2019

2019-10-10

Szkolny Rajd Pęcicki

Wolność, godność, honor – tego nic nie zastąpi. Powstańcom chwała, Warszawa nie zapomni (fragment piosenki „63 dni chwały” zespołu Hemp Gru). Nie zapominają uczniowie ze szkół Gminy Michałowice, którzy 1 października 2019 r. wzięli udział w kolejnym Szkolnym Rajdzie Pęcickim. Od początku jego istnienia organizatorami są nauczyciele i uczniowie z Nowej Wsi. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pani Małgorzata Pachecka, wójt Gminy Michałowice. Naszą szkołę reprezentowały klasy siódme.

Celem Rajdu jest złożenie hołdu Powstańcom Warszawy, którzy oddali życie za Ojczyznę w boju pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 r. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pan Wojciech Cygański, członek Zgrupowania AK „Bartkiewicz” i mieszkaniec Nowej Wsi oraz panowie Czesław Łukasik i Michał Grocholski, uczestnicy bitwy.

W trakcie uroczystości pod pęcickim pomnikiem-mauzoleum wręczono nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych w Międzyszkolnym Konkursie Poetycko-Plastycznym „Ci, co zginęli w walce…”. Wyróżnienie w kategorii literackiej zdobyła uczennica naszej szkoły – Dominika Spychalska.

Na zakończenie nastąpiły krótkie prezentacje szkół związane z podejmowanymi przez nie działaniami upamiętniającymi Powstanie Warszawskie. W imieniu szkoły z Komorowa Agnieszka i Mateusz Charmuszko (kl. 7 A) zaprezentowali publikację „Pęcice 2 sierpnia 1944 r. Pamięci „orląt pęcickich” w 75. rocznicę bitwy pod Pęcicami”. Zawiera ona najważniejsze teksty wspomnieniowe, artykuły, wiersze poświęcone bitwie pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 r. Bardzo istotnym elementem książki jest lista poległych w bitwie pęcickiej (udało się ją na nowo stworzyć i opatrzeć zdjęciami). Książka ta jest unikatową pozycją, tak pod względem umieszczonych w niej rzeczy, jak i przede wszystkim ze względu na skład redakcji. Znalazły się w niej osoby z klasy 5, 7, 8 a także absolwenci komorowskiej szkoły. Podsumowaniem wystąpienia był wiersz Krystyny Krahelskiej „Kołysanka”, wyrecytowany przez Zuzannę Folwarską (kl. 7 B).

Miejmy nadzieję, że obecne klasy siódme, jak i kolejne roczniki uczniów, docenią możliwość udziału w tym doświadczeniu, które jest bezcenną, bo żywą lekcją historii i chętnie się w nie zaangażują w kolejnych latach. Dziękuję wszystkim reprezentantom szkoły w Komorowie za odpowiednie zachowanie w tym miejscu pamięci narodowej!

Daniel Wolborski

Miło nam poinformować, że podczas tegorocznego XVI Rajdu Pęcickiego, Pan Daniel Wolborski w podziękowaniu za szczególne zasługi dla krzewienia idei imprezy oraz pamięci o bitwie pod Pęcicami, otrzymał od Pani wójt Małgorzaty Pacheckiej pamiątkowy medal "Orzeł Pęcicki".

Gratulujemy!

Autorzy zdjęć - Katarzyna Stygińska, Daniel Wolborski, Sylwia Dyrek