Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2022-04-01

02 kwietnia 2022 r. na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasza szkoła również przyłącza się do tej akcji i w dniach 4-8 kwietnia 2022 r. w szkole obchodzimy Tydzień Świadomości Autyzmu pod hasłem : "Niebieski Tydzień dla Autyzmu". Cała społeczność szkolna - wychowawcy , nauczyciele i uczniowie wezmą aktywny udział w tym wydarzeniu. W tych dniach do szkoły zaprosimy przedstawicieli Gminy Michałowice aby wspólnie z nami wzięli udział w tej wspaniałej akcji promującej empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spectrum autyzmu.
Wszystkie podjęte przez nauczycieli działania mają na celu podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Program Tygodnia Świadomości Autyzmu

04.04 (poniedziałek) – w klasach na godz. wychowawczych i nie tylko odbędą się prezentacje multimedialne (filmy, prelekcje) na temat autyzmu. Uczniowie będą mogli doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Nauczyciele i wychowawcy otrzymają scenariusze i prezentacje dostosowane do wieku dzieci. W klasach 1-3 nauczyciele przybliżą uczniom zagadnienie autyzmu czytając wybrane opowiadania o tej tematyce i będą zachęcać uczniów do wykonania prac plastycznych z symbolami Tygodnia Świadomości Autyzmu. Scenariusze przygotują Emilia Parys i Paulina Wiszniewska

05.04 ( wtorek) – hasło przewodnie dnia: „Świecimy na niebiesko”. W tym dniu każda klasa 0-3 i 4-8 otrzyma kawałek plakatu do ozdobienia niebieskimi odciskami dłoni; plakat zostanie połączony w całość i będzie witał wszystkich przy wejściu do szkoły.

06.04 (środa) – hasło przewodnie dnia: „Niebieski to mój kolor”. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele ubierają się na niebiesko. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli na godzinach wychowawczych i plastyce będą przygotowywali transparenty i hasła które będą niesione przez uczniów podczas Niebieskiego Marszu następnego dnia w czwartek.

07.04 ( czwartek) – uczniowie klas 0-3 i 4-8 wezmą udział wraz z nauczycielami w Niebieskim Marszu i Niebieskim Biegu. Podczas marszu wokół szkoły którego trasa będzie oznaczona niebieskimi wstążkami , uczniowie będą nieśli niebieskie symbole: balony, transparenty, hasła. Organizatorkami marszu i biegu będą Elwira Kosakowska i Ania Bąkowska.

08.04 (piątek) – w klasach 0-3 i 4-8 odbędą się seanse filmowe poświęcone tematyce autyzmu. W klasach 4-8 prezentację multimedialną przygotują Kasia Zyśk i Maria Gogolewska.

Wychowawców klas 4-8 prosimy o zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym: „Autyzm- jestem blisko Was”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 kwietnia.