„Szkoła Pamięta”

2019-11-16

Szkoła Pamięta”

W ramach akcji „Szkoła Pamięta”, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, członkowie koła historycznego kl. 8 udali się na Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki). Uczniowie nawiedzili groby osób, których losy związane były z Komorowem i Pęcicami. Przy każdym z nich odbyła się krótka prelekcja historyczna, zapalenie znicza i modlitwa. Oto postacie upamiętnione w czasie tej lekcji historii:

1. Maria Dąbrowska – patronka szkoły w Komorowie, pisarka, autorka powieści „Noce i dnie”

2. Aleksander Ludwik Janowski – „ojciec” polskiego krajoznawstwa, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zmarł w Komorowie w październiku 1944 r.

3. Henryk Kotoński – wieloletni dyrektor szkoły komorowskiej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, działacz oświatowy, społecznik

4. Kazimierz Adam Graba Łęcki ps. „Kazik” – jeden z „orląt pęcickich”, zginął w boju pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 r.

5. Maria Krassowska ps. „Majka”, „Kasztan” – mieszkanka Komorowa, harcerka, uczennica szkoły Wandy Szachtmajerowej w Warszawie, zginęła pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, niosąc pomoc rannemu koledze

6. Tadeusz Wenda – inżynier, „ojciec” portu w Gdyni uruchomionego w 1923 r., ostatnie lata życia spędził w Komorowie

W drodze powrotnej młodzi historycy dotarli do Pęcic, gdzie na miejscowym cmentarzu jest pochowany Józef Markowicz – poseł na sejm w II RP, właściciel majątku Komorów, twórca Miasta Ogrodu Komorów.

Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.

Daniel Wolborski

Zdjęcia: