XVIII Szkolny Rajd Pęcicki

2021-10-05

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Słowa Wisławy Szymborskiej najlepiej oddają charakter tegorocznego Szkolnego Rajdu Pęcickiego. Pamięć o naszych dziejach, o Powstaniu Warszawskim, a nade wszystko o powstańcach poległych i zamordowanych w bitwie pęcickiej 2 sierpnia 1944 r. Pamiętają uczniowie ze szkół Gminy Michałowice, którzy 1 października tego roku wzięli udział w kolejnym, bo już osiemnastym Szkolnym Rajdzie Pęcickim. Rajd pod czujnym okiem organizatorów (nauczyciele i uczniowie z Nowej Wsi) osiągnął „pełnoletność”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pani Małgorzata Pachecka, wójt Gminy Michałowice. Naszą szkołę reprezentowały klasy ósme.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pan Wojciech Cygański, członek Zgrupowania AK „Bartkiewicz” i mieszkaniec Nowej Wsi, ppłk. Stefan Pastewka ps. Jur, żołnierz IV Obwodu Ochota AK, a także pani Władysława Marcinkiewicz, przewodnicząca Zarządu Środowiska IV Obwód Ochota AK. Wręczyła ona przedstawicielom szkół gminnych egzemplarz wznowionej książki Wojciecha Marcinkiewicza Szare Szeregi na Ochocie 1939-1944.

W trakcie uroczystości pod pęcickim pomnikiem-mauzoleum wręczono nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych w Międzyszkolnym Konkursie Poetycko-Plastycznym „Ci, co zginęli w walce…”. Wyróżnienie w kategorii literackiej zdobyła uczennica naszej szkoły Julia Andrusiuk za wiersz Pęcicka cisza. Dodatkowo Julka otrzymała, przyznawaną po raz pierwszy, nagrodę od Fundacji „Dwór Polski”. Fundacja przywraca pałacowi w Pęcicach i otaczającemu go parkowi dawną świetność, po to, aby obiekt stał się miejscem otwartym, służącym społeczności lokalnej i turystom.

Na zakończenie nastąpiły krótkie prezentacje szkół związane z podejmowanymi przez nie działaniami upamiętniającymi Powstanie Warszawskie. W imieniu szkoły z Komorowa Hania Ogińska (kl. 8 B) zaprezentowała relację z akcji sprzątania grobów ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego na cmentarzu pęcickim, przeprowadzonej przez wolontariuszy z klas ósmych. Częścią prezentacji były zdjęcia Jana Jarzębowskiego (mieszkaniec Pęcic, zabity przez Niemców 3 sierpnia 1944 r.) oraz jego dwóch synów Andrzeja i Bogusława, uczestników boju pęcickiego. Zachęcamy do zapoznania się z całą relacją i zdjęciami z prac wykonanych przez naszych uczniów. Relacja znajduje się na szkolnej stronie internetowej jak i na stronie gminnej (https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/inne/pamiec-o-powstaniu-warszawskim,p782730471).

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia mogli posilić się strażacką grochówką i skosztować przygotowanej przez organizatorów miłej niespodzianki, czyli smacznego tortu.

Miejmy nadzieję, że obecne klasy ósme, kolejne roczniki uczniów, docenią możliwość udziału w tym doświadczeniu, które jest bezcenną, bo żywą lekcją historii i chętnie się w nie zaangażują w kolejnych latach. Niezmiernie cieszy postawa naszej młodzieży, potrafiącej zachować się stosownie do sytuacji i okazać szacunek temu – jakże ważnemu dla lokalnej pamięci – miejscu.

Daniel Wolborski

Autor zdjęć – Daniel Wolborski