100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
DLA NIEPODLEGŁEJ
Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek – te słowa Cypriana Kamila Norwida stały się mottem działań w naszej szkole związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gazetki ścienne, seanse filmowe przybliżające ducha tamtych czasów, wystawa „95 lat Szkoły Podstawowej w Komorowie” oraz tablica pamiątkowa poświęcona Aleksandrowi Janowskiemu stanowiły wstęp do głównego wydarzenia, jakim był uroczysty apel 9 listopada 2018 r.
Pośród pięknej dekoracji, której trzon stanowił „pociąg Niepodległości” wykonany przez uczniów kl. 0-VIII pod kierunkiem pani Anny Kasperskiej, odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” w pełnej wersji i rozpoczęła się część oficjalna. Po przemówieniach dyrekcji oraz zaproszonych gości wręczono wybranym dzieciom z kl. VI-VIII książkę „Sto Lat Niepodległej”, zawierającą ich prace pisemne i plastyczne poświęcone ważnym postaciom z terenu naszej Gminy, jak też dotyczące prawidłowego posługiwania się językiem polskim. Aż przyszedł czas na koncert słowno-muzyczny. Była to niesamowita podróż przez ostatnie 100 lat naszych dziejów. Począwszy od pieśni legionowych, przez czasy II wojny światowej, a skończywszy na piosence „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Zwieńczeniem całości stało się wspólne zdjęcie zebranych osób z balonami białymi i czerwonymi.
Niewątpliwie ta lekcja historii pozostanie długo w pamięci dzieci. Im zaś samym należą się podziękowania za przybycie w odpowiednich strojach oraz za odpowiednie zachowanie podczas apelu. Zachowali się, jak na młodych patriotów przystało.
Ewa Głowala
Daniel Wolborski
Autor zdjęć - Sebastian Głodkiewicz
100 lat radości z niepodległości
100 lat radości z niepodległości
Obchody 100 rocznicy niepodległości zaczęliśmy od udekorowania pracami uczniów naszych klas i korytarzy w budynku nr 1.
8 listopada 2018r. odbył się uroczysty apel dla klas 0 – III, który przygotowały dzieci z kl. IIc i IIIb z wychowawczyniami. Pani wicedyrektor Edyta Pająk w imieniu swoim i Pani dyr Małgorzaty Głodowskiej przywitała wszystkich zebranych, w tym rodziców i nauczycieli emerytów, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą uroczystość.
Apel miał formę lekcji, podczas której przypomnieliśmy sobie jak Polska odzyskała niepodległość, a następnie zastaliśmy zabrani w podróż po naszym kraju. Z biegiem Wisły zwiedziliśmy różne miasta, podziwialiśmy piękno naszej Ojczyzny oraz przypomnieliśmy sobie nasze tańce ludowe.
Dorota Grzywaczewska wych. kl.II c Anna Kacprzak wych. kl. III b
Podziękowania dla Gustawa Olędzkiego z kl. IIIC i Aleksandry Madejskiej z kl. IIIA Gimnazjum – podopiecznych Fundacji Okiem Kamery za wykonanie pięknych zdjęć oraz Wiktora Jędrycha z kl. VI B za pomoc techniczną w nagłośnieniu uroczystości.
Tablica pamiątkowa - Aleksander Janowski
95 lat Szkoły Podstawowej
Program obchodów

1. Uporządkowanie terenu wokół kamienia Aleksandra Janowskiego
- nasadzenie nowych roślin
- przygotowanie tablicy informacyjnej
2. Wystawa z okazji 95 lat Szkoły Podstawowej
- miejsce wystawy to gabloty z pucharami na parterze budynku nr 4
3. Seanse filmowe
* „Polak mały” dla klas 0-I (w salach lekcyjnych)
* „Z albumu Dziadka” (15 min.) dla klas II-V (kl. II-III w salach lekcyjnych, kl. IV-V w nowej sali rekreacyjnej w budynku nr 4 na 4 godzinie lekcyjnej we wtorek 6 listopada)
* „Po latach niewoli wstaje Polska 1914-1918” (51 min.) dla klas VI-VIII (ten przedział klasowy ma seanse w starej sali rekreacyjnej: kl. VI na 6 godzinie lekcyjnej we wtorek 6 listopada; kl. VII na 3 godzinie lekcyjnej we środę 7 listopada; kl. VIII na 2 godzinie lekcyjnej we środę 7 listopada)
4. Apele
- kl. 0-III 8 listopada (czwartek): 1 i 2 lekcja próby, 3 lekcja apel (strój galowy)
- kl. IV-VIII 9 listopada (piątek): 1 i 2 lekcja próby, 3 i 4 lekcja koncert (strój galowy lub strój z epoki)
+ powitanie (lista gości)
+ wprowadzenie sztandaru szkoły
+ hymn państwowy
+ przemówienia (wójt, pani dyrektor, przewodnicząca Rady Rodziców i ewentualne osoby spośród gości)
+ wyprowadzenie sztandaru
+ „Szkoła Młodych Patriotów” (Sylwia Dyrek)
+ „Sto lat Niepodległej” (Daniel Wolborski, Ewa Głowala)
+ koncert słowno-muzyczny (Ewa Głowala)
+ zakończenie
-
podziękowanie uczniów
-
wspólne zdjęcie
Zespół ds. Promocji Szkoły Podstawowej